З нагоди 25-ої річниці незалежного українського футболу: Чому на логотипах ПФЛ має бути вівця, ведмідь чи галка, а не лев

Володимир Миленко закликає не приписувати собі чужу історію.

ПФЛ презентувала два нових логотипи – власне ліги і змагань, які ця ліга проводить. Щодо емблеми організації – залишимо дизайнерам і естетам. А от до емблеми 1-2 ліг є одне фактологічне питання – чому саме лев?

Автори логотипу дають таку відповідь: «Це символ західноукраїнських земель, де зафіксовано перший на території сучасної України футбольний матч”. Але якраз в цьому і є проблема. По-перше, той «матч» (тривав він, якщо вірити автору єдиного голу Влодзімєжу Хоміцькому, всього 6 хвилин) відбувся не в Україні. І навіть не в Польщі. А в Австро-Угорщині, на території коронної австрійської землі Königreich Galizien und Lodomerien. До держави під назвою «Україна» цей матч не має ніякого відношення.

До речі, поляки не вважають цей поєдинок датою заснування свого футболу, хоча мають на це значно більше прав, бо в ньому грала як мінімум одна повністю польська команда («Сокіл» з Кракова), а інша була переважно польська («Гімнастично-співоче коло вчителів Львова»). Вони ведуть літочислення від створення Polskiego Związku Piłki Nożnej 1919 року, тобто в незалежній країні під назвою Rzeczpospolita Polska (її ще називають II Rzeczpospolita).

У нас же навіщось постійно притягують історію нібито-матчу в місті, яке пізніше стало частиною України. Для статусності, для пафосу, для підтвердження якоїсь псевдоісторичності нашого футболу. Навіщо? Давайте чесно визнаємо той простий і беззаперечний факт, що незалежна держава Україна з’явилася на світ в кінці 1991 року (навіть не 1918-го, бо проголошували не «відновлення незалежності» УНР чи Української держави, а просто незалежність колишньої імперської колонії під назвою УРСР). І Федерація футболу України з’явилася на світ теж 1991 року. Від цього факту й треба танцювати.

Наприклад, від першого матчу в історії футболу держави Україна. А він відбувся 10 лютого 1992-го в закарпатському селі Ільниця – це була гра 1/32 фіналу Кубку України між «Поділлям» і «Буковиною». Ось вам герб Ільниці.

Не подобається? Окей, візьміть герб всього регіону – Закарпаття. До того ж, перший матч збірної теж відбувся на території цієї області.

А можна піти далі і взагалі не приписувати ПФЛ історію чужих інстанцій – мова, нагадаю, іде не про весь український футбол, а про конкретну організацію. Тоді доведеться згадати місто, в якому пройшов перший офіційний матч саме під егідою ПФЛ, яка з’явилася на світ в травні 1996-го. Матч номер 1 чемпіонату України вищої ліги (саме він найпершим із усіх турнірів стартував того сезону), згідно із нумерацією в календарі, відбувся в Івано-Франківську, на стадіоні «Електрон», де «Прикарпаття» приймало «Ворсклу». Ось вам ще одна тварина для лого.

Звісно, вівця чи галка – це не так круто, як лев. І поєдинок якогось Кубку в якомусь закарпатському селі – це не так пафосно, як навіть шестихвилинний матч навіть у переважно польськоетнічному австро-угорському на той момент Львові. Зате це чесніше і своє, а не притягнуте за вуха. І виглядає природніше та логічніше, а не так, як новини про матчі збірної та європейських Кубків на сайті УПЛ.

Творіть свою історію, а не приписуйте чужу.

Володимир МИЛЕНКО
ua.Tribuna.com